قبل از تحریم هم مبادلات بانکی با آسیای میانه نداشتیم

به گزارش وبلاگ اخوتنیا، محمدحسن روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان درباره خبر توافق با یک بانک تاجیک برای استفاده از منابع دلاری این بانک در واردات کشور گفت: در 24 سال اخیر که من با کشورهای آسیای میانه کار می کنم، تا به امروز هیچ گشایش اعتباری یا تبادل ارزی بانکی وجود نداشته است یعنی ما هیچوقت در این مدت تبادل ارزی رسمی و بانکی نداشتیم. البته تبادل به صورت غیررسمی و غیربانکی بوده است. در قبال صادرات پول به دبی، ترکیه یا دیگر کشورها می رود و صرافی در داخل کشور به ما ریال پرداخت می نماید. در واقع ما نمی توانیم ارز جابجا کنیم؛ از اینکه چه تصمیمی در این رابطه گرفته شده خبر ندارم اما تا کنون چنین گشایشی رخ نداده است.

قبل از تحریم هم مبادلات بانکی با آسیای میانه نداشتیم

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان گفت: طبق آمار رسمی تجارت ما با تاجیکستان به شدت کاهش داشته است. دلیل کاهش این نبوده که کالا به تاجیکستان نرفته بلکه به خاطر اختلافی که بین تاجیکستان و ترکمنستان وجود دارد و امکان اینکه کالا مستقیما از ایران به تاجیکستان برود وجود نداشت. مجبور شدیم کالاها را به کشورهای دیگر بفرستیم تا از این طریق وارد تاجیکستان کنیم.

او اضافه کرد: بنابراین فکر می کنم چنین خبری صحت نداشته باشد و اگر هم صحت داشته باشد عملیاتی نیست، زمانی که ما تحریم نبودیم هم نتوانستیم در تجارت با آسیای میانه از تبادلات بانکی استفاده کنیم. الان که تحریم وجود دارد چگونه می توانیم این کار را کنیم؟

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با اشاره به مسائل بانکی موجود گفت: یک بانک ایرانی نیز در تاجیکستان حضور دارد اما هیچ وقت نتوانسته در این مورد کمکی به تجار ایرانی کند. یک روال در تجارت با آسیای میانه وجود دارد و همان روال نیز در حال اجرا است. اگر جابجایی ارزی هم رخ می دهد خارج از چارچوب تحریم ها و در راستای مقاومت در برابر تحریم است.

او گفت: ما امیدوار هستیم که هرچه زودتر اثرات سوء اقدامات آقای ترامپ از بین برود، کشور به روال عادی تری بازگردد، مقاومت ایران نتیجه دهد و گشایشی ایجاد گردد. چندان به این راه ها امیدی نداریم، از این حرف ها هم زیاد شنیده ایم اما حتی بانک ایرانی در تاجیکستان کاری برای بازرگانان ایرانی انجام نداده؛ گاهی هم که برای جابجایی پول به بانک مراجعه می کردیم هزینه آن برای مثال 10 درصد می شد اما اگر از راه های غیر رسمی این کار را انجام می دادیم 2 درصد می شد.

روشنک در پاسخ به سوالی پیرامون حجم تجاری دو کشور توضیح داد: طبق آمار رسمی تجارت ما با تاجیکستان به شدت کاهش داشته است. دلیل کاهش این نبوده که کالا به تاجیکستان نرفته بلکه به خاطر اختلافی که بین تاجیکستان و ترکمنستان وجود دارد و امکان اینکه کالا مستقیما از ایران به تاجیکستان برود وجود نداشت. مجبور شدیم کالاها را به کشورهای دیگر بفرستیم تا از این طریق وارد تاجیکستان کنیم.

او همچنین اضافه کرد: در واقع نه تنها حجم صادرات واقعی ما به تاجیکستان کاهش نداشته بلکه افزایش داشته اما آمار رسمی نشان می دهد که ما صادرات خود به این کشور را از دست دادیم. چراکه کامیون از ترکمنستان نمی توانست به تاجیکستان برود.

روشنک با ابراز امیدواری از آینده تجاری ایران و تاجیکستان در سال آینده خاطر نشان کرد: با توجه به سفر وزیر امور خارجه به تاجیکستان و تمایل این کشور به اینکه شرایط بدی وجود ندارد، الان شرایط بهتر شده است. من امیدوارم که سال جاری بتوانیم حجم بیشتری صادرات و واردات از آسیای میانه داشته باشیم. واردات ما از این منطقه بیشتر مواد اولیه و علوفه دام و طیور است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "قبل از تحریم هم مبادلات بانکی با آسیای میانه نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از تحریم هم مبادلات بانکی با آسیای میانه نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید